KEMPOVÁNÍ V KANADĚ

vše co potřebujete vědět.

Pokud patříte k cestovatelům, kteří potřebují ušetřit každou korunku, wild camping neboli spaní na divoko bude pravděpodobně volba pro Vás. I přes to, že většina kempů v Kanadě je nesrovnatelně levnější než hotely či Airbnb, pořád se výrazně projeví v rozpočtu. Vidina noci zdarma proto zní o něco lákavěji a dobrodružněji. Ne vždy to však půjde zdarma a zároveň legálně. Pojďte se podívat, kde hledat nejlepší místa na kempování a jak se vyhnout problémům.

1. SPANÍ ZDARMA

PARK4NIGHT, FREECAMPSITES, FREEROAM

Aplikace Park4night a Freeroam a webovky freecampsites nás zachránili tolikrát, že jsme na ně od určité doby začali spíše spoléhat a plánovat cestu podle nich. Ukazují oficiální i neoficiální místa, kde se nacházejí kempy, odpočívadla, parkoviště a v podstatě každé místo, kde už někdo zkusil přespat.

Čas od času se podaří, že je u místa i piknikový stůl, nebo dokonce toalety. Většinou je však lepší počítat spíše s nevybaveným pláckem pouze na přespání. V Kanadě jsme díky Park4night spali poblíž turisticky oblíbených míst, v USA jsme několikrát přespali i uprostřed velkých měst a v Mexiku klidně přímo na pláži Karibiku.

Když některé z doporučených míst využijete, zkuste se chovat co nejohleduplněji, zejména jedná-li se o parkoviště či ulici uprostřed města. Ideálně přijet pozdě a odjet brzy a pokud možno negrilovat vedle auta. Vám maximálně řeknou ať se sbalíte, ale je šance, že místo začne častěji kontrolovat policie a připraváte budoucí cestovatele o možnost se zde vyspat.

REST AREA

Dálniční odpočívadlo je téměř jistota. Není to nejromantičtější místo na přespání, ale jako záchrana vždy skvěle poslouží. Někdy bývá u dálnice tabule s mapou odpočívadel, lepší je ale stáhnout si offline Mapy.cz, zadat “rest area” a najít si tu nejbližší. Přespávání na dálničních odpočívadlech sice není povolené, ale odpočinout si na nezbytně nutnou dobu je naopak vítáno. Jinými slovy, policie vás raději uvidí schouleného v autě na odpočívadle, než omotaného okolo stromu. Opět platí pravidlo přijet pozdě, odjet brzy. My sice měli často problém hlavně s tou odjezdovou částí, ale nikdy to nikomu nevadilo. Výhodou tohoto způsobu přespávání je téměř vždy dostupný záchod, nevýhodou většinou vzdálenost od turisticky zajímavých míst.

WALMART

Pro některé z vás zřejmě žádná novinka, ale parkoviště supermarketu Walmart fungují v podstě jako neoficiální nouzová nocoviště. Ne všechny pobočky jsou přespávání karavanů nakloněny, ale většině to nevadí. Pokud na parkovišti nevisí cedule “NO OVERNIGHT PARKING”, neměl by být problém strávit před obchodem noc. Správně byste se měli zeptat ještě manažera prodejny a získat jeho požehnání, ale my to popravdě neudělali ani jednou. Jakmile na parkoviště přijedete, vypněte ihned motor a pokud možno už nevylézejte. Policie se vás může dojet zeptat co máte v plánu, tak jako nás ve Vancouveru.

MAPY.CZ

České offline Mapy.cz by měly být v povinné výbavě každého cestovatele. Kolikrát nás překvapilo, jak přesné Mapy.cz jsou a kolik informací v nich lze najít. Nejčastěji je používáme na treky v horách, už jsme si ale zvykli spoléhat se na ně i při jízdě. Několikrát se nám navíc podařilo jen tak brouzdat po mapě v našem okolí a najít si nějaké odpočívalo, nebo polní cestu, kde jsme následně přespali.

SELSKÝ ROZUM

Když už nepomůže žádná z výše uvedených variant, nezbývá než dát na starý dobrý selský rozum a zaparkovat tam, kde si myslíte, že nejste na soukromém pozemku, nebo byste někomu mohli bránit v cestě. V noci by na vás pravděpodobně jen někdo zaťukal a řekl ať odjedete, ale dost možná riskujete i pokutu.

 

Spaní v kurfru auta nemusí být vždy nepohodlné.

2. SPANÍ ZA POPLATEK

OVERFLOW CAMPING

Jednou z možností, kde levněji složit hlavu přes noc je overflow camping. Kempy se nachází nejčastěji tam, kde poblíž není jiná alternativa kempování pro karavany. Jedná se o prostou zpevněnou plochu se suchými záchody, kde se dá legálně zaparkovat na noc i v národních parcích. Většinou fungují na principu samoregistrace. U informační tabule leží formuláře s obálkou pro vhození hotovosti do schránky. Platit se ale dá i kartou, jen je třeba vypsat údaje o kartě do formuláře a vhodit jej v obálce do schránky. Noc se pohybuje kolem 10 kanadských dolarů.

My tuhle alternativu využili pouze jednou u Lake Louise, aniž bychom věděli, že se má za parkování platit. Vzhledem k tomu, že platbu za přespání v podstatě nikdo nekontroluje, většina našinců by pravděpodobně ani nezaplatila. Kanaďané ale postrádají českou náturu, takže by je ani nenapadlo, že by někdo odjel bez placení.

 

PLACENÉ KEMPY

Poslední varianta je zároveň tou nejluxusnější a také nejdražší. Za noc zaplatíte různě od 20 dolarů nahoru. Plácky v kempech jsou očíslované a většinou u žádného nechybí piknikový stůl, elektrická zásuvka a ohniště. Jedete-li do Kanady po létě, večerní táborák bude znít zatraceně příjemně. Často se však cena kempu navýší o pár dolarů za “fire permit” a to v ceně není docela drahé dřevo. To seženete buď přímo v kempu a nebo se předzásobíte, například ve velkých supermarketech (Canadian Tire, Real Canadian Superstore, Walmart). My hlídali každou korunu, takže nás táboráky minuly.

Placený kemp může být jediná alternativa, kde v národních parcích legálně přespat. I když nám to trhalo srdce, i my jsme dvakrát museli kemp zaplatit, aniž bychom jej nutně potřebovali. 

 

Placený kemp v Národním parku Banff.

ČEHO SE VYVAROVAT

 

NENECHÁVAT OKOLO AUTA ZBYTKY JÍDLA

Tohle pravidlo platí všude poblíž přírody. Ve městě samozřejmě také není nutné nechávat po sobě svinčík, ale v divočině je to nutnost a dokonce i zákon. I v oplocených kempech je ponechání zbytků či špinavých talířů přes noc venku zakázáno pod pokutou až 25 000 CAD. Až se v Kanadě ocitnete, pochopíte, že divoká zvířata tu téměř nejsou plachá. Běžně zahlédnete jeleny, losy a možná i mědvedy z bezprostřední blízkosti. Nikdy je však ničím nekrmte. V Kanadě panuje heslo “Fed wildlife is dead wildlife” (Krmená divoká zvěř je mrtvá divoká zvěř). Vaše jídlo nutně nemusí medvěda zabít, ale když si na něj zvykne a začne se vracet, strážci parku jej budou muset odstřelit.

SPANÍ V NÁRODNÍCH PARCÍCH

Přespávání mimo oficiální kemp je v národních parcích zakázano. Kromě NP se to překvapivě nesmí u cedulí “NO OVERNIGHT PARKING” a “DAY USE ONLY”. My za celé dva měsíce nocovali pouze jednou přímo pod cedulí zákazu nočního parkování, když jsme v noci uprostřed NP Jasper už nenašli jinou možnost přespání. Samozřejmě jsme parkoviště využili pouze pro přespání, aniž bychom vůbec vylézali z auta, ale zda by nám to jako výmluva stačilo, nevíme. Nikdo se v noci neobjevil, ale úplně na to není radno spoléhat. My parkem navíc projížděli po sezóně, ale kdoví, jak důkladně parky hlídají v létě. 

SPANÍ V AUTĚ PO KONZUMACI ALKOHOLU

V Kanadě je zakázáno spát v autě pod vlivem alkoholu, pokud máte možnost se jakkoliv dostat ke klíčům od zapalování. V přehnané praxi to znamená, že i kdyby jste klíče od auta schovali do křoví, pořád víte kde jsou a mohli byste potenciálně někoho ohrozit. Z toho důvodu, pokud spíte nějak viditelně, si pivko před spaním odpusťte.